Erik Trella

rezbárstvo

Somotor


Odmalička som mal umelecké sklony. Navštevoval som základnú umeleckú školu, výtvarný odbor. Ako dieťa ma však zaujímali aj rôzne iné aktivity, napríklad šport, kým som ako študent gymnázia na hodinách geometrie nezistil, že mám výborné priestorové videnie. Moje drevené prvotiny boli drobné predmety, ako krížik, či rôzne vinárske motívy. Pomaly som sa zdokonaľoval, mnou vyrábané predmety boli stále väčšie, až do súčasných sôch ľudí v životnej veľkosti. Som samouk, najviac som čerpal zo sakrálneho umenia. Citlivo vnímam rôzne vnuknutia, ktoré mi napadnú, lebo moje výtvory sú diela mojej fantázie a vždy je to tak, že ak sa nápadu hneď nevenujem, tak mi odíde do zabudnutia.

V mojom okolí sa konávajú rôzne podujatia ako jarmoky, detské tábory, dni obcí a podobne, a tu som dostal nápad, ako tieto podujatia pre návštevníkov urobiť atraktívnejšími. Takto vznikli moje drevené sochy, určené na pobavenie ľudí. Ako plynul čas, nazbieralo sa mi už dosť výstavných kusov, ktoré som postupne začal spájať do tematických celkov. Najväčším ocenením pre mňa je, ak ma organizátori takýchto podujatí pozvú a moje diela prispejú k príjemnej atmosfére a dobrej nálade všetkých vekových kategórií.

Rezbárstvu sa venujem popri svojom hlavnom zamestnaní a tým je výroba a predaj cukrovej vaty, čo tiež považujem za remeslo a zdedil som ho ako najmladší z rodiny po starom otcovi. Nechcel som, aby táto rodinná tradícia zanikla. Ak dostávam otázky, čo má výroba a predaj cukrovej vaty spoločné s rezbárstvom, odpovedám, že cukrová vata ulahodí chuti a rezbárske umenie duši. 


MOJE PRÁCE