Jozef Sikora

výroba medených šperkov

Nižný Klátov


Živím sa tvorbou vlastných šperkov už viac ako tridsať rokov. Som vyučený zámočník, ale práca v tomto odbore ma nenapĺňala. V roku 1986 som začal vyrábať šperky a predávať ich na jarmoku.  Na prvých jarmokoch som predal všetko čo som vytvoril, a mohol som si splniť svoj sen o slobode. Dal som výpoveď v práci a od roku 1988 žijem ako slobodný umelec.

Po nežnej revolúcii som predával výrobky aj s dvomi kamarátmi na Hlavnej ulici, čím sme kompenzovali Košiciam Karlov most. Na jarmokoch som už nemusel predávať medzi priekupníkmi "šušťákov a digitáliek", ale postupne vznikali remeselné uličky alebo celé remeselné jarmoky, ako napríklad jarmok Európske ľudové remeslo v Kežmarku či Dni majstrov v Bratislave.

Od práce s kožou a keramikou som sa prepracoval k medenému drôtu. Vytváram vlastné návrhy šperkov, v ktorých vychádzam z univerzálneho jazyka geometrie, objavujúceho sa v našom regióne ale aj vo všetkých kultúrach sveta. Špirály, trojuholníky, štvorce, kruhy, elipsy - všetko je tvarované ručne, pričom dbám na harmóniu a dynamiku tvaru a čistotu a eleganciu prevedenia. Tvorím malé série cenovo dostupných šperkov pre každodenné nosenie. Stačí mi na to deka na zemi, kladivo, kliešte, kovadlina a zelený čaj.

S rodinou žijem v kamennom dome v Nižnom Klátove pri Košiciach. Šperky môžete nájsť v predajniach Úľuv, alebo na remeselných jarmokoch. 

MOJE PRÁCEKONTAKT

+421 918 246 067

jozef.sikora@gmail.com

www.sashe.sk/sikora/handmade/šperky