Róbert Slíž

zvonolejár

Rožňava


Zvony mi učarovali už ako malému chlapcovi. Návštevy veží a zvoníc po celom Slovensku sa stali mojou vášňou, viedol som si podrobnú dokumentáciu. Až som sa odhodlal a ako 15 ročný odlial svoj prvý zvon. Trvalo tri roky, kým som sa zdokonalil vo výrobe a odlial zvon, s ktorým som bol spokojný. Od roku 2016 sa venujem odlievaniu zvonov a výrobe ich príslušenstva. Zvon je predovšetkým hudobný nástroj, preto je nesmierne dôležité zvoliť si vhodnú technológiu, použitú pri jeho výrobe. K výrobe našich zvonov využívam tradičnú stredovekú technológiu, ktorá pracuje predovšetkým s prírodnými materiálmi. Zvony odlievam do foriem pripravených zo špeciálnej zmesi ílovitej hliny a ďalších prírodných prísad.

Každý zvon je originálnym dielom s jedinečným charakterom, za ktorým je vždy niekoľkomesačná práca. 

VYZNAMENANIA A OCENENIA

2017

Certifikácia výrobkov

V decembri 2017 boli naše výrobky certifikované odborníkmi z Maďarskej akadémie ľudového umenia (Magyar Művészeti Akadémia) v remeselníckom dome v maďarskej obci Tállya. Zvony boli ohodnotené najvyššou kategóriou.

2018

Titul Mladý majster roka (Év ifjú mestere díj)

19. augusta 2018 som na 32. ročníku Festivalu remesiel (Mesterségek ünnepe) v Budapešti získal titul Mladého majstra roka.

MOJE PRÁCE